Místa svatého Dominika

 
 
v-caleruega-osma

Caleruega-Osma

Dominik přichází na svět v Calerueze, v srdci Kastilského království, kolem roku 1174. Ve svém dětství a dospívání je svědkem velkého nadšení pro víru, neboť právě probíhá křesťanská „rekonkvista“ Iberského poloostrova, který byl po několik století pod nadvládou muslimů.

Číst dál

 
v-fanjeaux-prouille

Fanjeaux-Prouilhe

Prouilhe, místo pod kopcem, na němž se rozkládá vesnice Fanjeaux, se od roku 1206 stává základnou kazatelského působení biskupa Diega z Osmy a Dominika v Languedoku (část jižní Francie). Po deset let Dominik odtud vychází do širokého okolí a káže.

 > Číst dál

v-toulouse

Toulouse

V roce 1215 přijímá Dominik v Toulouse první sliby několika mladých mužů, kteří touží žít spolu s ním a hlásat Boží slovo. Následujícího roku papež Honorius III. potvrzuje tuto první komunitu, čímž vzniká Řád kazatelů.

Číst dál

 
v-rome

Řím

Dominikovo dílo dochází dovršení v samotném srdci církve, v Římě. Nespočetné jsou cesty, které ho vedou do Věčného města mezi lety 1205 a 1221. Od roku 1219 se v Římě nachází stálá komunita bratří.

 > Číst dál

 
v-bologne

Boloňa

Dominik poznává Boloňu v roce 1218. Uprostřed města plného studentů se usazuje skupina bratří, která se velmi rychle rozrůstá. O dva roky později se zde schází první generální kapitula řádu.

Číst dál

video

Bibliografie

Venturino Alce, Il coro di San Domenico in Bologna, a cura di Renzo Renzi, Bologna, Edizioni Luigi Parma, 1969.

Číst dál

PDF

Bibliografie

k místům sv. Dominika.

Ke stažení

FacebookTwitterGoogle Bookmarks